«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը:
Նախագծի ընդունմամբ կսահմանվի ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից վարչական վարույթը կասեցնելու կամ երկարաձգելու իրավունքը եւ կհստակեցվի կասեցված կամ երկարաձգված վարչական վարույթներով վարչական տույժ նշանակելու ժամկետը: Կհստակեցվի նաեւ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով հարկային մարմնի կողմից քննվող գործերով վերջինիս վերապահված իրավասությունների շրջանակը:
Առաջարկվում է «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում վարչական վարույթը կասեցվելու կամ երկարաձգվելու դեպքում կասեցման կամ երկարաձգման ժամկետները չհաշվարկել օրենքով նախատեսված վարչական տույժ նշանակելու ընդհանուր ժամկետների մեջ: Ծովինար Սողոմոնյանը հստակեցրել է, որ պետական բյուջեի հարկերի եւ վճարների մասով վարույթի իրականացումը կվերապահվի Հարկային մարմնին, իսկ տեղական հարկերի եւ վճարների մասով վարույթի իրականացումը` ՏԻՄ-երին:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կարծիք է հայտնել, որ առաջարկվող փոփոխությունը հնարավորություն է տալիս իրավական որոշակիություն մտցնել վարչական վարույթի եւ դրա ընթացքում անձին պատասխանատվության ենթարկելու ինստիտուտների միջեւ: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է նախաձեռնությունը` ընդգծելով, որ այն իրավակիրառողների համար ապահովելու է միասնական պրակտիկա: Նա առաջարկներ է ներկայացրել եւ նշել, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում կարվեն համապատասխան շտկումներ:

At the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the RA Deputy Chairperson of the State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan presented for debate in the first reading the draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Code on Administrative Offenses.
With the adoption of the draft, the right to drop or extend the administrative proceedings by the RA State Revenue Committee will be defined and the term of imposing administrative penalty with dropped or extended administrative proceedings will be clarified.
It is proposed to not include the terms of dropping or extension in the general terms of imposing administrative penalty in case of dropping or extending the administrative proceedings by set order and terms established by law on Bases of Administration and Administrative Proceedings. Tsovinar Soghomonyan has clarified that the implementation of proceedings on state budget taxes and payments will be reserved to the Tax authority, and the implementation of proceedings on local taxes and payments – to the Local Self-Government bodies.
In his co-report, the Committee Chair Vladimir Vardanyan has expressed an opinion that the proposed amendments give an opportunity to introduce legal certainty between the administrative proceedings and the institutions of holding a person liable during it. The Committee Chair has highlighted the initiative, underlining that it will provide a joint practice for law enforcers. He has submitted proposals and has noted that appropriate corrections will be made in the first to the second reading.